Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich prezentacja

Pobierz

Działalność lodowców polega na erozji skalnego podłoża, transporcie i akumulacji materiału skalnego.. Przeciętna grubość czasy lodowej Antarktydy wynosi .Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i kontynentalnych.. Jak w przypadku każdego innego czynnika rzeźbotwórczego, działalność ta obejmuje procesy niszczące (erozyjne) oraz .Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich - wprowadzenie Lodowiec górski to trwale nagromadzony lód, który pojawia się na obszarach górskich z przeobrażenia dużych mas śniegu.. Wygłady i rysy lodowcowe.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskichTemat lekcji: Do form erozyjnych należą: - moreny denne - obszary powstałe pod dnem lądolodu; charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą powierzchni o mniejszych deniwelacjach niż moreny czołowe.. Topniejący śnieg działa erozyjnie na powierzchnię Ziemi.. Występuje tam, gdzie istnieją lodowce górskie lub lądolody.Temat lekcji: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. •Lód może: -Transportować: np. materiał skalny - Erodować powierzchnie Ziemi (egzaracja) - Osadzać (akumulować) materiał w innym miejscu.W toku działalności rzeźbotwórczej w obrębie erozji wyróżnia się procesy wspólne dla lądolodów i lodowców górskich, takie jak: Detrakcja - wyrywanie z podłoża dużych bloków skalnych i ich przenoszenie, czasami (w przypadku lądolodów) na odległości sięgające nawet tysięcy kilometrów (w przypadku lodowca górskiego oczywiście na odległość znacznie mniejszą).Prezentacja multimedialna z działu "VI..

Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.

Posuwające się z różną prędkością lodowce i lądolody wykazują działalność transportującą, niszczącą i budującą.. Aby mógł on powstać, teren musi znajdować się powyżej granicy wiecznego śniegu (czyli na takiej wysokości, gdzie w ciągu roku więcej śniegu spada, niż go ubywa).Scenariusz lekcji "Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich" OLD; geografia; gimnazjum; Świat bez tajemnic; Świat bez tajemnic 1; 9.. Anuluj.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Szkic.. Procesy egzogeniczne" (poziom rozszerzony) 5.. Teoria płyt litosfery.. Lodowiec górski eroduje, transportuje i osadza rozdrobniony materiał.. Proces przekształcenia powierzchni ziemi na skutek topnienia śniegu nazywany jest niwacją.Lądolody, podobnie jak lodowce górskie, znajdują się w ciągłym ruchu (efekt oddziaływania siły grawitacji oraz ogromnego ciśnienia wywieranego przez wyżej położone warstwy śniegu i lodu), a to stwarza ich duży potencjał rzeźbotwórczy.. Trzęsienia ziemi, ruchy epejrogeniczne i izostatyczne.. W lodowcach na kuli ziemskiej znajduje się obecnie około 2,1 % całej wody zgromadzonej na naszej planecie.. Ich rzeźbotwórcza rola polega na niszczeniu powierzchni Ziemi i tworzeniu form erozyjnych oraz osadzaniu transportowanego materiału i budowaniu form akumulacyjnych..

Rzeźbotwórcza działalność rzek.

Rodzaje moren - film 22 października, 2019 Trzęsienia ziemi 30 września, 2019 Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów 26 stycznia, 2021.. - rynny podlodowcowe - długie i wąskie .W toku działalności rzeźbotwórczej w obrębie erozji wyróżnia się procesy wspólne dla lądolodów i lodowców górskich, takie jak: Detrakcja - wyrywanie z podłoża dużych bloków skalnych i ich przenoszenie, czasami (w przypadku lądolodów) na odległości sięgające nawet tysięcy kilometrów (w przypadku lodowca górskiego oczywiście na odległość znacznie mniejszą).RZEŹBOTWÓRCZA.. 14 Formami erozyjnymi związanymi z przemieszczania się lądolodów są: rysy lodowcowe, wygłady, barańce (czyli mutony), fiordy, jeziora polodowcowe i wiele innych.Ruchy górotwórcze i deformacje tektoniczne.. rzeźbotwórcza działalność lodowców lodowce rzeźbotwórcza działalność lądolodów działalność lądolodów działalność lodowców lądolody rzeźby ukształtowane przez lądolody cechy rzeźbotwórczej działalności .Charakteryzując działalność lodowców należy uświadomić sobie, że chodzi tu zarówno o lodowce górskie jak i lądolody..

Następny wpis Rzeźbotwórcza działalność rzeki.

Wygłady i rysy lodowcowe.. Rzeźba lodowcowa Temat lekcji: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.Działalność lodowców i lądolodów - formy polodowcowe Lądolody Antarktydy i Grenlandii oraz lodowce górskie pozwalają na obserwację oddziaływania lodu i wód polodowcowych na powierzchnię ziemi.. Wietrzenie skał.. Rzeźba wodnolodowcowa.. Ruchy górotwórcze ; 14.. - cyrk (kar) lodowcowy - nieckowate zagłębienie otoczone z trzech stron stromymi zboczami, a z czwartej wygładzonym progiem skalnym.Rzeźbotwórcza działalność lodowców i lądolodów - porównanie.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów Działalność lodowców górskich dolina u - kształtna NaCoBeZu Działalność transportowa Akumulacyjna Lodowce górskie i lądolody powstają powyżej granicy wiecznego śniegu.. Informacje - .. Niszcząca działalność lodowców górskich i lądolodów Grubość lodowców górskich jest zróżnicowana i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów.. Szkoła ponadpodstawowa.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Temat lekcji: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.lodowce, rzeźby ukształtowane przez lodowce, działalność lądolodów, rzeźby ukształtowane przez lądolody, działalność lodowców, cechy rzeźbotwórczej działalności lodowców, cechy rzeźbotwórczej działalności lądolodów, rzeźbotwórcza działalność lądolodów, lądolody, rzeźbotwórcza działalność lodowcówLodowce górskie i lądolody wykonują pracę niszczącą, transportującą i budującą..

Skutki działania lodowców górskich i lądolodów widać dopiero po ich ustąpieniu.

Rzeźbotwórcza Działalność Lodowców Górskich i Lądolodó.. .ppt.. Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi.. Film wykonany przez Krystiana Marcisza, zdjęcia i opisy nadesłane zostały przez Adama .Rzeźbotwórcza Działalność Lodowców Górskich i Lądolodó.ppt Okresy rozwojowe człowieka Patryk Machnik Kl I F Biologia .ppt Rozbiory Polski Barbara Machnik Kl 6 .pptLądolody Antarktydy i Grenlandii oraz lodowce górskie pozwalają na obserwację oddziaływania lodu i wód polodowcowych na powierzchnię ziemi.. Posuwające się z różną prędkością lodowce i lądolody wykazują działalność transportującą, niszczącą i budującą.Rzeźbotwórcza działalność lodowców Na czym polega rzeźbotwórcza działalność lodowców?. Lód lodowcowy pod wpływem nacisku nadległej masypp1_6_03a - Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Procesy krasowe.. Jeszcze grubsze są lądolody.. DZIAŁALNOŚĆ LODOWCÓW GÓRSKICH I LĄDOLODÓW.. więcej plików z tego folderu.Prezentacja z tematów o lodowocach, lądolodach, formach polodowcowych.. LODOWCE POWSTAJĄ POWYŻEJ GRANICY WIECZNEGO ŚNIEGU, PRZEMIESZCZAJĄ SIĘ POD WPŁYWEM NACISKU NADLEGŁEJ MASY ŚNIEGOWEJ ORAZ SIŁ GRAWITACYJNYCH.. Rodzaje erozji lodowcowej Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i kontynentalnych DETRAKCJA wyrywanie z podłoża dużych okruchów i bloków skalnych EGZARACJA żłobienie podłoża w wyniku zdzieranie materiałuDziałalność lądolodów i lodowców górskich.. Niszcząca działalność lodowców górskich i lądolodówRzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt